התוכנית הלאומית לקידום אוטיסטים בצה"ל

זהו אזור זמני של הצוות האזרחי (מילואים) בתוכנית עד שיפתח אזור רשמי באתר מתגייסים של מיטב.

Save the date

אחרי שנה וחצי של עבודת מטה מתמשכת ורב-זרועית, אנו גאים לפתוח את הכנס הראשון למתעניינים (הורים, צעירים לפני או המבקשים להתגייס) בתוכנית. בכנס שיערך ב 7 לפברואר בשעה 19:00 בזום, ישאו דברים אהוד הלר, סא"ל דן שנדרוביץ ופרופ' קורי שולמן ויהיה פתוח לשאלות בכל סוגיות הגיוס של אנשים על הספקטרום האוטיסטי לצה"ל.

"בורות רבה אופפת את היחס כלפי אוטיסטים בחברה הישראלית וזו מוטמעת באפליה ממוסדת, מוסכמת, שקטה ,..., להורים תפקיד משמעותי בעיצוב התודעה והמרחב הציבורי למען אותם ילדים, שעד כמה שהם מאתגרים ודורשים סבלנות אחרת, התבוננות אחרת וכן, אולי גם ציפייה אחרת, בזכותם החברה שלנו יכולה להיראות אחרת. חכמה יותר, חזקה יותר, ערכית יותר, מגוונת יותר".

אודי הלר.

על מה כל המהומה?

שלום. שמי אודי הלר. אני בחור על הספקטרום ומשרת במילואים בחטיבת התכנון של אכ"א. באוגוסט 2019 הגשתי את דו"ח המחקר של שילוב אוטיסטים בצה"ל, והמלצה להקים תוכנית ראשונה בעולם לשילוב (קידום) אוטיסטים בצה"ל, בצורה שיוויונית, ברוח צבא העם. לשמתי הצעתי התקבלה, ומאז אנו נמצאים בתוך המסע הזה, אליו הצטרפו ניר קורן, פרופ' קורי שולמן וכל כך הרבה אנשים, ארגונים, זרועות, מערכים וקצינים בצה"ל.

מוזמנים לכתבה שפורסמה ב-Ynet בו אני מספר לראשונה על חשיבותה של התוכנית, כהמשך לתוכניות אחרות בצה"ל שקידמו ושינו את היחס כלפי אוכלוסיות.

"התוכנית, שנמצאת עדיין בשלבי תכנון סופיים וארגון תהליכי הביצוע לקראת יישום, תכלול שורה של התאמות ייחודיות שיאפשרו לכל אוטיסט, בהתאם לכישוריו ועל פי צרכיו, להתקדם בצה"ל במגוון תפקידים איכותיים במודיעין, מחשבים, סייבר, חיל האוויר ועוד. זאת מתוך רצון כי כל אותם צעירים ישתחררו מצה"ל עם מקצוע רלוונטי לעתידם".

האזינו לאודי הלר, גל, נגה ואחרים מתראיינים לכתבה של יעל עובדיה בגלי צה"ל בעקבות תוכנית האוטיסטים החדשה.

"אני שומע את קולות החיילים על הספקטרום, מצטיינים בעבודתם אך עם דמעות מספרים עד כמה קשות להם ההסתרה וההתמודדות. זו מלחמה בעצמם, מלחמה שאסור להם להפסיד בה, מלחמה שאסור לתת להם להילחם אותה אבל אין להם ברירה אחרת".

" 'אם כולם היו אספרגרים, הצבא בכלל היה נראה יותר טוב', כך אמרה בראיונות שערכתי פסיכולוגית ששירתה שנים רבות באגף המודיעין. ואכן, כלל גורמי המקצוע שראיינתי בשנה וחצי האחרונות הביעו התרשמותם מהיכולות של אנשים על הספקטרום לתרום לצבא וקראו לשינוי במדיניות"

קראו עוד בטור דעה אישי של אודי הלר על האפליה שהובילה לצורך הדחוף בהקמת התוכנית החדשה.