הכנס הראשון

גיוס אוטיסטים בתפקוד עצמאי - הכנס הראשון בשיתוף אלו"ט ואגף כח-אדם בצה"ל. 7 פברואר 2021 בשעה 19:00.

בתאריך 7/2/2021, בשעה 19:00, יתקיים הכנס הראשון למתעניינים בתוכנית הלאומית לקידום (יכולות) האוטיסטים בצה"ל, בשיתוף אלו"ט ואכ"א. זאת לקראת פיילוט שעתיד להתרחש בחודשים הקרובים. בכנס ידברו סא"ל דן שנדרוביץ - מוביל עבודת המטה הצה"לית של התוכנית, אהוד הלר - יועץ רח"ט תכנון באכ"א למיוחדים ופרופ' קורי שולמן, מנהלת המרכז לאוטיזם באוניברסיטה העברית בירושלים והיועצת המקצועית לתוכנית. מטרת הכנס היא לחשוף את התוכנית לקהל המתעניינים, הורים וצעירים לפני גיוס על רצף האוטיזם, לשמוע את הקולות ולהשמיע את השאלות.


מטרת התוכנית: לטפח את הכישורים והיכולות של אוטיסטים ולמנף אותם בצורה הנכונה והאחראית ביותר.

התוכנית מיועדת לכל מי שלא התגייס בשנת 2020, עתיד או מבקש להתגייס במהלך 2021 ואילך. חשוב לנו שכולם יגיעו, ישמעו וישמיעו קולם ונשתדל לספק את המידע הזמין והרשמי כמיטב יכולתנו. השתתפות בכנס תהיה משמעותית לכל אדם המבקש להתגייס, בין אם בתוכנית זו או בכל צורה אחרת, ונציגי צה"ל יענו על השאלות והאפשרויות העומדות בפני אנשים על הספקטרום.

יש הרבה מאוד שאלות, לא נוכל לענות על כולן טרם הכנס ולא בהכרח במהלכו, אבל נשתדל. אנו קשובים לקולות הבוקעים מהשטח. חלק מביעים דאגה, חלק סקרנות וחלק מתארים ילד ש"רוצה להתגייס כמו כולם". אנו מבקשים לשמוע ורואים בכם שותפים למהלך. על הסקרנות להיות שבעה באחריות, דווקא לנוכח הרב-הגוניות והרגישות המאפיינת את החברה האוטיסטית.

אנו תקווה לראות את כולכם בכנס הזה, שאין לתאר את חשיבותו, ועד כמה חיוני כי התוכנית תצליח. עיני רבים נשואות לבחון אותנו, והיינו רוצים להראות עד כמה אוטיסטים יכולים ואפילו רוצים לתרום ולהיתרם למדינה ולחוסנה, ככל אזרח. אנו משוכנעים ולאור מאות עדויות שנאספו, כי אלו שהתגייסו בצורה מוצלחת, הרוויחו רבות להמשך חייהם, וצה"ל נהנה מכישוריהם.

עוד עבודה רבה לפנינו ובל נשכח כי מדובר בפיילוט מצומצם בשלב ראשון, שמטרתו לבחון בצורה מבוקרת כיצד כלי הנגינה מצליחים לייצר פילהרמונית יחדיו. אנו נסיק מסקנות ונגדיל את היקפי הגיוס והמשתתפים בתוכנית בכל מחזור חדש שיפתח. אין לנו ספק כי תוכנית זו תהיה לה השפעה חיובית על חיי האוטיסטים ומשפחותיהם, ותסייע לכולם להיות טובים עם צוהר לעתיד, אפילו לצה"ל.

למען הסר ספק, הכנס סגור לתקשורת בהוראת דובר צה"ל. לא יותר לעיתונאים לקחת בו חלק או לשאול שאלות ודבר ממנו אסור לפרסום והוא גם לא יצולם. חשוב לנו לשמור על פרטיות הדוברים ועל מתן מסגרת נוחה לביטוי חופשי הן מצד הצבא והן מצד ההורים והצעירים על הרצף. אנו מבקשים מכל המשתתפים לכבד הוראה זו כדי שנוכל להמשיך לקדם את התוכנית מתוך אמון הדדי.