שאלות ותשובות


המידע המובע להלן, במתכונת שאלות ותשובות, הוא ראשוני ואינו מחייב את צה"ל בשום צורה, כל עוד לא הסתיימה עבודת המטה. יש לקרוא את הכתוב מתוך הבנה שאנו עדיין בעיצומו של התהליך ומודים על העניין הגדול בו.

תאריך עדכון אחרון: 30/1/2021.

1. מי עומד מאחורי התוכנית?

כמו כל תוכנית צבאית בתחום הכ"א, חטיבת התכנון באכ"א היא שמובילה את המהלך הרב-זרועי, באמצעות ענף תכנון כ"א סדיר האמון על עבודת המטה. כפי שכבר צוין, אהוד הלר, בחור על הספקטרום ואיש מילואים של החטיבה, יזם את המהלך והגיש המלצותיו לראש החטיבה, תת-אלוף אמיר ודמני באוגוסט 2019, בהתבסס על חצי שנה של מחקר מקיף וראשון מסוגו שכלל ראיונות עם כלל הארגונים האזרחיים, עמותות והגורמים המקצועיים בצה"ל ובאקדמיה אשר היו או עודם מעורבים בגיוס וליווי אוטיסטים. עבודת המטה אף היא מקיפה מאוד ומעורבים בה כלל הגורמים הצה"ליים. התוצאה היא כי תוכנית זו תהיה המגובשת ביותר להכללת אנשים על הספקטרום בצה"ל. כאמור, סא"ל דן שנדרוביץ, רע"ן תכנון כ"א סדיר, יישא דברים בכנס.

2. מדוע צריך את התוכנית הזו?

כדי לא להיות פחות מכל אדם אחר וכדי להגיע למיצוי מלא של היכולות בסביבה הכי נכונה בלי להיות בתגית של מתנדב או לוותר על השירות הצבאי. התוכנית תיתן את המענה המקיף והגמיש ביותר משלב הטרום גיוס ועד השחרור. ניתן להמשיל אותה לנהוג במודל ההיברידי בין כיתות תקשורת לכיתות משלבות או רגילות, בו האדם יכול להיות במסגרת יותר מוקפדת של חונכות בשלב מסוים, ולעבור בין או מראש להיות בצורת שילוב אחרת בכיתה רגילה, עם או בלי סיוע.

3. למי מיועדת התוכנית?

גם ללא התוכנית, אוטיסטים יכולים להתגייס בפרופיל 21, 45 או 64. כאשר אלו אשר ישתלבו והיה להם פרופיל 21, יקבלו פרופיל 45 (או שיהיו בתנאי פרופיל 45 בהיבט של תנאי ומשך השירות). התוכנית מיועדת לבעלי מנת משכל ממוצעת או מעל הממוצע ופרופיל השתלבותי המתאפיין בעצמאות בתפקוד היומיומי. לא כולם יכולים להתקבל אליה, ודרוש מעבר של בדיקות רפואיות ובדיקות התאמה בידי מראיינים מטעם התוכנית.

4. האם אני עדיין מתגייס כמתנדב לצה"ל?

התוכנית פתוחה לכל אוטיסט ובלבד שימצא כשיר לשירות. ראו שאלה "למי מיועדת התוכנית".

5. האם התוכנית מיועדת גם לבנות?

בוודאי! אין אפליה בתפקידים, בקבלה או בכל שירות אחר שמספקת התוכנית. מטעמי נוחות בלבד הטקסט כתוב בלשון זכר, אך הפניה היא גם לבנות.

6. אילו שינויים יש בתוכנית אל מול המצב כיום?

מרבית האנשים עם האוטיזם בעלי היכולת והכישרון להתגייס לצה"ל קיבלו פטור עם פרופיל 21 ונדרשו להתנדב לצה"ל, בעיקר דרך העמותות השונות כגון "רואים רחוק", "חיבורים" או "אבני דרך". חשוב לציין שהניסיון מוכיח שגיוס אוטיסטים יכול להיות מוצלח. בין השנים 2007-2010 הופעלה בצה"ל "תוכנית האספרגרים" אשר בשיאה התגייסו 100 חיילים בשנה, בפרופיל 45 עם מעקב קב"ן יחידתי. התוכנית הצליחה ולא נצפו כל בעיות מיוחדות.

המצב היום שבו אוטיסטים מתנדבים, גם דרך עמותות, ולא מתגייסים במסלול הרגיל, מייצר אשליה של נורמטיביות. בהתנדבות האוטיסטים אינם מקבלים קורס או מקצוע צבאי, לא יכולים לשרת במילואים, אינם עוברים טירונות אמיתית ולא יכולים ללון בבסיס. באחת העמותות המובילות למשל, האוטיסטים אינם מקבלים סיווג בטחוני אלא הרשאה מוגבלת. למעשה, מתנדבים כלל אינם נספרים על תקני חובה של המשרתים.

המשך לכך הוא שפרופיל 21 יצר הסתרה מכוונת ואף בושה מהתיוג בקרב רבים.

לחילופין ראינו רבים המבקשים להתגייס עצמאית בפרופיל 45 ומעלה (ראו שאלה 7). גם פה נצפו קשיים ופערים בין האידיאליזציה טרום גיוס לבין האכזבה בהמשך בתחומי המיון, השיבוץ והשירות.

התוכנית באה לתקן כל זאת. היא מציעה את כל מה שתוכנית כמו "רואים רחוק" מציעה, והרבה יותר מכך, כמו מסלול ייחוד, משולב חונכים שהם חיילים עם ניסיון בקידום אוכלוסיות מיוחדות, המסייעים "בגובה העיניים", קורס הכנה במתכונת גדנ"ע עם הרצאות וסיורים, טירונות, קורסים איכותיים עבור מקצועות משמעותיים עם מקצוע צבאי ושירות המבטיח הצלחה לכל אורכו, הודות לאותם חונכים המבצעים הכשרות והדרכות לחיילים ומפקדים על אוכלוסיות מיוחדות בכל יחידות צה"ל.

7. למה אני צריך לבוא לתוכנית הזו ולא להתגייס דרך עמותה או באופן עצמאי?

מעדויות וניסיון מצטבר של 15 שנה למדנו כי אוטיסטים רבים מתגייסים מתוך המון רצון להראות שהם "כמו כולם" (ובכלל מה זה "כמו כולם"?), סבורים שמה שהיה בבית הספר יהיה גם בצבא. אך אין זה המצב בפועל. חלקם ואף כולם מפעילים מנגנונים שמטרתם להסוות את האוטיזם, בצורה שעלולה לפגוע בהם. זה אף פעם לא עובד באמת לאורך זמן ובכל סיטואציה. בבית הספר הכל מבוקר והמערכת קיימת למען התלמיד ואילו הצבא לא קיים למען החייל, כי אם החייל מגיע לשרת בצבא למען המדינה (זה החוק). מדובר בשינוי תפיסתי שלא תמיד מובן או מופנם טרם הגיוס.

עד כדי כך שלא אחת הורים עומדים בפני ילד שדורש אף לבטל את האבחון. אנו כמובן רוצים למנוע בושה בהיות אדם עם אוטיזם! ההפך, המטרה שלנו היא לגרום להבנה שיש לאוטיסטים תחומים שהם מאוד חזקים בהם, אף יותר מאחרים, ואפשר וצריך לקדם את היכולות הללו בצורה חיובית ולתת ערך אמיתי לאדם. אנחנו לא יכולים להגיד לאנשים איך להתגייס, אנו סבורים שהדרך הנכונה היא המסלול המוצע על-ידי התוכנית, המבטיח שירות מלא, רציני, איכותי ובטוח לאוטיסטים, לא מפחית מערכם ולא פוגע ביכולת שלהם לממש את עצמם בצורה הטובה ביותר.

8. אני רוצה "שירות כמו כולם" בלי שידעו עלי, האם אפשרי?

כן. הגם ש"שער הכניסה" זהה וחובה לכולם (הכשרה, הכנה ומיון), הרי שהליווי במהלך השירות הוא דיפרנציאלי ותלוי ברצון וצורך הדדי. עם זאת, החונך תמיד יהיה זמין לכל בעיה או שאלה, תוך ניסיון למנוע כל מצב שעלול להיות לא נעים, כל סיטואציה שכרוכה באי הבנה, ומתוך רצון לאפשר לאוטיסט להתמודד קודם כל לבדו.

אנו גם סבורים שאין להסתיר את האבחנה בהיבט המקצועי והחברתי: זכותו של אדם להיות מי שהוא באשר הוא בלי בושה, כי בכוחם של אוטיסטים להפוך את הסביבה שלהם למקום טוב יותר ומכליל יותר עבור כל בני האדם. שיתוף מאפשר לקבל את המענה והיחס הנכון ביותר, כמו האופן בו המפקדים מתייחסים לחייל, לרגישות שלו ועוד. אנו ערים לחשיבות סוגיה זו בגיל הצעיר ולא מחייבים כי היחידה תדע ספציפית כי מדובר באדם עם אוטיזם.

9. האם יש מיונים לתפקידי איתור כמו מודיעין, תקשוב, דובר צה"ל ואחרים?

מתבצע תהליך מיון פנימי תעסוקתי של התוכנית לתפקידי מודיעין, מחשבים, תקשורת ועוד. תלמידים אשר למדו במגמות בעלות עניין רב לצה"ל (סייבר, מחשבים, אלקטרוניקה, פיזיקה ועוד) או בעלי כישורים ייחודיים ומביעים רצון להמשיך בתפקידים מתאימים בצה"ל, יאותרו מראש.

מערכת המיונים הצבאית נבנתה עבור אנשים שאינם אוטיסטים ולא תמיד יכולה לשקף נאמנה את כישוריהם של אוטיסטים. במקרים רבים ראינו כי אנשים על הרצף זוכים לתפקידים לא מתאימים, גם אם בתמימותם ומתוך רצון אמיתי וכן התגייסו "ככל חייל אחר".

המערכת הצבאית היא גדולה מאוד עם המון סוגי שירות ומסלולי מיונים, ולכן החשיבה מראש כי יש רק מערכת מיון "רגילה", שגויה ביסודה. ייחודה של תוכנית האוטיסטים בהציעה מערכת מיון המותאמת לאוטיסטים כך שאת או אתה תקבלו את התפקיד הכי מתאים לכם, ביחידה שמתאימה לכם, ושיהיה לכם שירות מוצלח ונכון עבורכם. זה מה שחשוב. לא האם תהיו "כמו כולם" או לא "תהיו כמו כולם".

10. הילד/ה שלי זקוק/ה לסיוע בסיטואציות חברתיות, האם יש ליווי כלשהוא?

בוודאי. חלק מהותי מהתוכנית הוא תפקיד חונך שילוב מיוחד, שכבר הוצג בפרסומים קודמים. החונך מלווה את האדם משלב הקדם גיוס, דרך כל השירות, בהתאם לצורך, ומנגיש עבורו סיטואציות, לרבות פתרון סוגיות מול מפקדים וכל סוגיה אחרת הכרוכה בשירות הצבאי.

11. האם עלי לעבור טירונות?

כן. בתוך שלב ההכנה והמיון תתקיים טירונות רגילה ככל האפשר, עם התאמות כמו היקף החומר, מעמסה קוגניטיבית ורגשית, הדרכות לצוות הפיקודי ועוד. סוגיית נשיאת הנשק וביצוע מטווחים טרם סוכמה סופית בדרגים המקצועיים, כך שבשלב זה לא נוכל למסור פרטים נוספים.

12. האם יש הכנה לשירות הצבאי?

תהיה הכשרה עליה שוקדים בחיל החינוך, שכבר עתה ניתן להגיד שהיא תהיה מאוד מהנה, חווייתית ויחידה במינה בנוף הצבאי. ההכנה תהיה מדורגת, מותאמת לצרכי המלש"בים וברוח צה"ל.

13. האם אני יכול לקבל תפקידים משמעותיים?

המחקר והניסיון בעולם מראים ששני הדברים החשובים ביותר בשיבוץ עבור אנשים על הספקטרום הם (1) ההתאמה לתחומי העניין (2) והאבחון התעסוקתי המנסה להתחקות אחר מאפיינים הדרושים להצלחה בתפקיד. כמובן שצה"ל לא יכול לענות על כל הדרישות, לא בתוכנית זו ולא בשום צורת גיוס אחרת, שכן הדבר תלוי במשתנים כמו סוג המקצוע המבוקש, צורך והיקף כ"א קיים. עם זאת, התוכנית תנקוט במכלול אמצעים במטרה שאלו שבתוכנית יקבלו את המענה הנכון ביותר עבורם צופה פני עתיד לשוק תעסוקה אזרחי. נשמח לשמוע על תחומי העניין של אלו שיגיעו לכנס, מה הציפיות שלהם מהשירות ומהתוכנית וכמובן, הצעות.

14. האם אני מקבל סיווג בטחוני?

כן, אבל זה תלוי ומותנה במעבר תחקיר בטחוני וראיון מיוחד, בהתאם להוראות מחלקת בטחון מידע. מרבית המקצועות בשלב זה דורשים מתן סיווג בטחוני, שמשמעו שהאדם מסוגל לשמור סוד. מניסיון, ברגע שאדם על הספקטרום מקבל הבהרה והכשרה מה מותר ומה אסור, הוא יידבק בכך אף יותר מאדם שאינם על הספקטרום. כבר בשלבי הטרום גיוס יתחיל התהליך, ביחד ואל מול אנשי בטחון מידע, כדי לסייע כמיטב האפשר בהצלחת התהליך.

15. האם יש חובת לינה בבסיס?

לאורך השנים תלונות רבות התקבלו על כך שפרופיל 21 מנע לינה ובעצם, המתנדבים על רקע סעיף פסיכיאטרי (כזה הניתן לאוטיסטים בצה"ל) חשו שזה לא באמת שירות צבאי. אנו דוגלים בגישה שלא צריך לוותר כל כך מהר, האוטיסט לא לעצמו ואנחנו לא לו. החיים מאתגרים וחשוב להכין את האנשים לעתיד עצמאי, בתהליך מדורג ומבוקר בהתאם לצורך. התוכנית כוללת לינה בבסיס בשלבים שונים של ההכשרה ובוודאי בקורסים המקצועיים.

16. מה יקרה במהלך השירות עצמו?

לאחר תום הקורסים, מקבלים שיבוץ ומגיעים ליחידות השונות. כלל היחידות עוברות הכנה. החונכים מלווים את האוטיסטים לאורך השירות, מקיימים מפגשים שוטפים, אישיים וקבוצתיים, ובאופן כללי, נעשה מאמץ לקיים שגרת צבא כמה שיותר רגילה, עם תמיכת מעטפת לזיהוי קשיים. המפגש הפיזי עם החונך יכול להיות שבועי, דו שבועי וקבוצות במרחבים הדיגיטליים (WhatsApp ודומיו) המאפשרים תקשורת רציפה וקבלת ייעוץ לאורך כל היום, גם עבור מפקדים.

17. האם השירות הוא בבסיס פתוח או סגור?

בשלב זה בבסיס פתוח. עם זאת, מי שירצה ללון בבסיס, סוג השירות מאפשר זאת. בהמשך ועל פי ביקוש וצורך, יפתחו תפקידים גם בבסיסים סגורים.

18. האם יש פתרון לאלו המתגוררים בפריפריה?

ההכנה לשירות תתקיים במרכז הארץ. לגבי השיבוצים, הרי שמרבית הבסיסים הרלוונטיים עבור המקצועות אליהם מיועדים המועמדים, מצויים במרכז הארץ. עם זאת אנו נשתדל להציע גם תפקידים בבסיסים באזור חיפה ובאר שבע. ככל שהתוכנית תתפתח, כך נציע עוד אפשרויות.

19. האם יש תהליך שבו נוכל למסור פרטים כדי לדייק את הצרכים הנדרשים?

בוודאי. חונכי שילוב מיוחד נפגשים עם כל משפחה טרום גיוס, אוספים כמה שיותר מידע וכל מה שיכול להשפיע על מהלך השירות, קורסים וטירונות. בהתאם לכך ננסה לתת פתרונות. למשל לאלו שיש להם גם ADHD, ו/או בעיות רפואיות כאלו ואחרות, התחקות אחר סוגיות של ויסות חושי, קושי בהבנת סיטואציות, תחומי העניין שלהם ועוד.

20. מה עם הבן שלי נוטל תרופות פסיכיאטריות?

ככל מועמד לשירות צבאי ומי שכבר משרת, מתקיימות בדיקות רפואיות אשר במהלכן נקבע פרופיל. בהתאם לכך צה"ל מחליט על מידת הכשירות לשירות ומידת הליווי הרפואי הנדרש.

21. החלטתי כי השירות הצבאי לא מתאים לי, האם אפשר לצאת?

המסלול מציע למי שרוצה שירות מלא, אך לצד זאת משמר יתרונות של שירות התנדבותי. מי שלא ימצא מתאים לאורך השירות ויחווה קשיים או, לחילופין, יבקש מיוזמתו להשתחרר, האפשרות תשמר בהתאם לחוות דעת מקצועיות ונהלי הצבא.

22. מה יקרה אחרי השחרור?

מטרת התוכנית הוא להכין ליום שאחרי, כלל המקצועות וההכשרה לאורך השירות מטרתם לתת מענה לשוק תעסוקה אזרחי, בו האוטיסט יוכל להשתלב ולהיות עצמאי, גם בחברות היי טק. אנו עדיין עובדים על זה, ובהמשך נספק מידע נוסף.